Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Brusie

Młodości! ty nad poziomy
Wylatuj, a okiem słońca
Ludzkości całe ogromy
Przeniknij z końca do końca

A. Mickiewicz

Ze względu na charakter środowiska czytelniczego i form wyróżnia się;

biblioteki naukowe – zaspakajają potrzeby nauki i związanych z nią funkcji społecznych. Pomagają w pracach naukowo-badawczych , rozwoju postępu, pielęgnowaniu kultury, przygotowywaniu wykształconych kadr i upowszechnianiu nauki;

biblioteki fachowe - specjalne, związane z zakładami pracy i służące ich potrzebom oraz kształceniu zawodowemu kadr;

biblioteki szkolne i pedagogiczne - przeznaczone dla uczniów i nauczycieli, są organicznie związane ze swoimi szkołami i środowiskiem pedagogicznym; pomagają w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych;

biblioteki publiczne- obsługują ogół odbiorców na określonym terenie.

Zachęcam w okresie wakacji do odwiedzania biblioteki publicznej w Starym Brusie.

,, A to miej na pilnej pieczy,

abyś czytał, kiedy tylko

możesz”.

Mikołaj Rej

,, Sercem domu jest biblioteka”.

Jan Parandowski

Zachęcam do posiadania domowej biblioteczki. Posiadanie własnych książek ma wiele zalet:

pomagają w nauce,

rozwijają zainteresowania,

poszerzają horyzonty myślowe,

wzbogacają zasób wiadomości,

dostarczają rozrywki.

Książki do biblioteczki domowej dobieramy według:

potrzeb związanych z nauką w szkole,

własnych potrzeb i zainteresowań.

W domowej biblioteczce powinny znaleźć się:

encyklopedie,

słowniki,

podręczniki szkolne,

lektury,

poradniki,

przewodniki,

ulubione książki, do których chętnie wracamy.

,,...Oto pierwsza strona tekstu,
a na niej słowa,
Zaś poprzednia (ta z tytułem)
Zwie się tytułowa...”

1. Charakterystycznymi elementami książki są:
-okładka
-cześć główna- blok(trzon),
-obwoluta(wykonana z papieru, barwnie ilustrowana i przyciągająca wzrok, nałożona na oprawę
-karta tytułowa- zawiera nazwisko i imię autora , imię i nazwisko ilustratora , miejsce wydania , wydawcę i rok wydania.
2. Główna częścią książki jest tekst- to co czytamy.
3. Przed lub za częścią główna znajduje się spis treści.

Drodzy uczniowie zapoznajcie się ze słownictwem związanym z czasopismem.

prasa – ogół gazet i czasopism

czasopismo - wydawnictwo periodyczne( powtarzające się regularnie) ukazujące się nie częściej niż dwa razy w tygodniu; w porównaniu z gazetami czasopisma mają ograniczoną aktualność i uniwersalność treści

gazeta – wydawnictwo periodyczne (wydawnictwo ciągłe), ukazujące się zazwyczaj codziennie, czasem nawet dwukrotnie w ciągu dnia, co najmniej dwa razy w tygodniu, zawierające informacje o wydarzeniach aktualnych, interesujących możliwie najszerszy ogół czytelników.

1.Pierwsza strona czasopisma składa się z tytułu, podtytułu, numeracji, często motta, artykułów, informacji, ilustracji.

Pierwsza strona dzienników składa się z tytułów i początków artykułów( ich ciąg dalszy znajduje się wewnątrz numerów). Jest to zwykle strona poświęcona najważniejszym i najciekawszym świadomościom ogólnym ( zaciekawiają one czytelnika, który z pierwszego rzutu oka na stronę, dowiaduje się o najważniejszych wydarzeniach). Środek wypełniają artykuły i doniesienia z kraju i zagranicy. Przedostatnia strona przynosi wiadomości lokalne, specjalistyczne, profilowe dla danego czasopisma. Ostatnia strona zawiera najczęściej ciekawostki , rozrywki umysłowe , kącik mody, porady prawne, kulinarne.

2. Na czasopisma składają się części wydawnicze i części składowe. Częściami wydawniczymi są zeszyty i roczniki, natomiast składowymi: okładka, karta tytułowa, metryka czasopisma, teksty( gatunki dziennikarskie) dodatki.

Gmina Stary Brus

osp

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna

Nabór Szkoły ponadpodstawowe

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Macmillan

Wydawnictwo Oxford

Nasze galerie

Foto galeria

Filmoteka

Odwiedziło nas ...

W ostatnim tygodniu
W ostatnim miesiącu
Wszystkich

Twoje IP 3.219.31.204
2020-11-26 14:30
Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Starym Brusie  Rights Reserved.